Dopravní hřiště Odry 7.6.2013

Návštěva dopravního hřiště je pro naše děti jednou z nejoblíbenějších akcí. Pravda, brzké vstávání není nic moc a první zklamání se dostavilo hned po příjezdu – nejdříve učení, ale následující program vše vynahradil. Pan školitel trpělivě vysvětlil, jaká je předepsaná výbava kola i cyklisty a pak to pro jistotu ještě přezkoušel. Bylo to v pořádku a tak jsme postoupili do dalšího kola – dopravní značky: zákazové, příkazové, informační – jejda, to se jim to všechno pletlo. Když se pak ale pěkně prošli po hřišti a viděli všechno na vlastní oči, informace se pomalu usadily v hlavičkách a mohli jsme pokračovat. Nejtěžší ze všeho jsou dopravní situace, přednost v jízdě – kdy a proč… Tak to už bylo opravdu těžké. Jak to má takový malý človíček stíhat: otočit se dozadu, ukázat rukou, odjet od chodníku, správně se zařadit na křižovatce a ještě když ukáže pravou, neodbočit vlevo!!! Došlo i na situace, kdy panu školiteli vstávaly vlasy na hlavě, ale protože jsme měli hodně času, tak nakonec nebylo tak zle. Oblíbená jízda zručnosti rozptýlila obavy z nešikovnosti našich svěřenců – byli vážně moc dobří.

Protože většina dětí byla na hřišti poprvé, získala tentokrát průkaz cyklisty jen Karin Siváková – byla na svůj výkon patřičně hrdá a těšila se, jak se doma pochlubí.

Závěrečné svezení v otevřených „autíčcích“ se dětem moc líbilo, i když jsme je při jízdě trápili otázkami: „Co znamená tahle značka, co musíme udělat“? Děti napovídaly jedna radost a teď už schází jen vybudovat ve Vítkově kruhový objezd, aby to všechno bylo kde zkoušet!