Náš les 20.6.2013

Projekt „Náš les“ znají  žáci z dob minulých jako „Lesní školu“.  Že je příjemnější sedět ve sluncem prozářeném, voňavém lese, než ve školní lavici o tom není pochyb. A tak se pár dní v roce, když počasí dovolí, vydáváme s dětmi do malého lesíku za městem. Užíváme ho pro výuku přírodopisu v praxi už několik let s laskavým svolením jeho správce.

Pozorujeme proměny přírody během roku, růst „našich stromů“ i obyvatele lesa při jejich běžných starostech. Sebou si vždy vezmeme potřebné vybavení pro pozorování i hry a nezapomínáme na   polní lopatku, abychom se dostali k naší malé ukryté „skládce“. I tu sledujeme už několik let a zjišťujeme, jak pokračuje přirozený rozpad různých skládkovaných materiálů.

Vybaveni lupami, odchytkami na drobné živočichy a kreslicími potřebami vyrážíme do přírody. Na Kamenském potoce pokaždé někoho potká to „štěstí“, že si krapet namočí nohy. Tentokrát paní učitelku -  samozřejmě k nemalé radosti přihlížejících. Ale protože bylo horko a po zbytek dne už nás žádné nepříjemnosti nečekaly, nebyl důvod ke smutku. Hledali jsme originály listů stromů k předtištěným pracovním listům, pozorovali pavouky a  mravence, hráli si. Taky jsme si vyzkoušeli, že brýle nebo lupa mohou pomoci s rozděláním ohně, při dodržení pravidel bezpečného zacházení.

Při kontrole miniskládky jsme zjistili, že tkaniny a odpady biologické již dávno zmizely, plechovku poměrně úspěšně rozkládáme už 5 let a mikrotenové sáčky a sklo se ani nepohnuly.

Na zpáteční cestě jsme ještě prozkoušeli znalosti lučních rostlin a chvíli jsme si povídali u čističky odpadních vod o důvodech jejich budování, způsobu čištění vody a významu těchto zařízení pro zachování života. Potěšilo nás, že někteří se přidali do diskuze se znalostmi z hodin přírodopisu. Dopoledne nám hezky uteklo, líbilo se nám a na „lesní školu“ vyrazíme zase po prázdninách.